Wyciekły testy porównawcze i ujawniają 13% wzrost wydajności procesora Ryzen 9 9900X w porównaniu do jego poprzednika.

Wyciekły testy porównawcze i ujawniają 13% wzrost wydajności procesora Ryzen 9 9900X w porównaniu do jego poprzednika.

AMD ma zamiar wprowadzić na rynek procesory z serii Ryzen 9000 jeszcze w tym miesiącu, a informacje na ich temat często wyciekają z serwisu Wccftech. Wydaje się, że media uzyskały pewne poufne i wstępne dane testowe od partnerów płyt głównych optymalizujących swoje platformy dla nowej serii komputerów stacjonarnych. Witryna ujawniła plany AMD dotyczące serii X3D, które są obecnie szczególnie atrakcyjne dla graczy. Jednak wraz z debiutem serii innej niż X3D jeszcze w tym miesiącu, uwaga skupiła się na porównaniu Zen 5 do Zen 4.

Zgodnie z poniższymi wynikami, 12-rdzeniowy procesor AMD nowej generacji będzie o około 13% szybszy niż jego poprzednik, Ryzen 9 7900X. Warto zauważyć, że nowy procesor AMD Ryzen 9 9900X ma TDP na poziomie 120 W, czyli o 50 W niższe niż Ryzen 9 7900X. Oznacza to, że nowy układ Zen 5 od AMD jest nie tylko szybszy, ale także znacznie bardziej energooszczędny.

W testach wielowątkowych Cinebench R23, 7900X uzyskał około 29 000 punktów, podczas gdy 9900X osiągnął 33 000 punktów przy ustawieniach fabrycznych, wykazując 14% poprawę przy niższym TDP. W testach z włączoną funkcją Precision Boost Overdrive (PBO), 9900X uzyskuje 34 500 punktów, co stanowi 18% wzrost w stosunku do części Zen 4.

 

Te wyniki, które wyciekły, podkreślają mocne strony nowej architektury procesorów AMD Zen 5. W tej generacji AMD osiągnęło wyższą wydajność przy jednoczesnym zmniejszeniu zużycia energii, co jest doskonałą wiadomością dla wszystkich użytkowników AMD, zwłaszcza tych, którzy decydują się na laptopy oparte na Zen 5. Laptopy i inne komputery mobilne mogą zyskać najwięcej dzięki poprawie wydajności Zen 5.

W przypadku użytkowników komputerów stacjonarnych zwiększona wydajność umożliwia AMD zwiększenie wydajności nowych procesorów bez zwiększania zużycia energii lub wydzielanego ciepła. Oznacza to, że użytkownicy nie będą potrzebować ultrawysokich rozwiązań chłodzących dla procesorów Zen 5, co jest korzystne zarówno dla konstruktorów komputerów PC, jak i klientów OEM AMD.

Chociaż liczby te opierają się na wczesnych próbkach inżynieryjnych, perspektywy dla procesorów Zen 5 są bardzo obiecujące. Oznaczają one kolejny rozdział w ewolucji wysokowydajnych procesorów AMD do komputerów stacjonarnych. Spodziewajmy się więcej szczegółów na temat procesorów Zen 5 w miarę zbliżania się ich premiery, przewidywanej na 31 lipca. Szukając następnej świetnej rzeczy dla swojej maszyny do gier, możesz również sprawdzić naszą porównywarkę, aby uzyskać najlepszą ofertę na następną ulubioną grę.

Zdobądź najlepsze oferty i kody rabatowe dla graczy

Zasubskrybuj newsletter DLCompare