Żółte złącze zasilania MSI po raz kolejny stopiło się z powodu karty GeForce RTX 5090

Żółte złącze zasilania MSI po raz kolejny stopiło się z powodu karty GeForce RTX 5090

Według TechSpot, użytkownik posiadający kartę graficzną RTX 5090 na Reddicie zgłosił, że jego złącze 12V-2×6 uległo uszkodzeniu w wyniku stopienia. Uszkodzony kabel to złącze zasilania MSI 12V-2×6 z żółtą końcówką. Po wystąpieniu sporadycznych błędów "DisplayPort nie jest podłączony", użytkownik odkrył, że złącze zasilania jego karty graficznej uległo stopieniu.

Na załączonym obrazku widać, że wszystkie piny zasilania na złączu GPU są spalone. Jednak strona złącza na samym GPU nie wydaje się być uszkodzona. Sytuacja ta jest podobna do raportu z marca, który również dotyczył złącza zasilania MSI 12V-2×6.

Kable z żółtymi końcówkami od MSI są zaprojektowane tak, aby zapewnić, że użytkownicy całkowicie włożą swoje złącza 12V-2×6. W związku z tym wydaje się mało prawdopodobne, aby problem topnienia wynikał z zaniedbania użytkownika. W tej chwili nie jest pewne, czy karta graficzna użytkownika uległa trwałemu uszkodzeniu.

Tego typu problemy występują z pewną częstotliwością wśród użytkowników RTX 5090. Nowe doniesienia o topnieniu kabli pojawiają się co kilka tygodni. Podobny schemat zaobserwowano w przypadku high-endowych procesorów graficznych Nvidii z serii RTX 40. Jak dotąd Nvidia nie podjęła wystarczających działań, aby rozwiązać ten problem.

W przypadku procesorów graficznych z serii RTX 40 i RTX 50, piny zasilania na 16-pinowych złączach (12V-2×6/12VHPWR) są zgrupowane razem na kartach graficznych. Powoduje to, że wszystkie sześć pinów jest traktowanych jako jedno wejście (z godnym uwagi wyjątkiem kart graficznych ASUS ROG Astral RTX 5080/5090). Jeśli obciążenie kabla jest nierównomierne, większość współczesnych procesorów graficznych nie jest w stanie go wykryć ani na nie zareagować. Może to powodować przepływ nadmiernej mocy przez poszczególne piny, skutkując akumulacją ciepła i innymi komplikacjami.

W przypadku układów GPU Nvidia z serii RTX 30, firma podzieliła kable zasilające na 12-pinowych/16-pinowych złączach zasilania na trzy odrębne wejścia. Taka konfiguracja pozwoliła na efektywne równoważenie obciążenia i pomogła zapobiec problemom z dystrybucją zasilania. Co ważne, "topienie się kabli" nie było problemem w przypadku kart graficznych Nvidia RTX z serii 30. Aby zapobiec takim problemom, Nvidia musi po prostu zapewnić odpowiednie równoważenie obciążenia na kablach zasilających 12V-2×6. Można to zaimplementować na etapie projektowania GPU. Niestety, Nvidia nie podjęła żadnych kroków, aby temu zaradzić. Obecnie firmy zewnętrzne szukają sposobów na złagodzenie tego problemu, aby chronić konsumentów.

Jak zawsze, gracze PC, którzy chcą poprawić swoje wrażenia z rozgrywki, powinni skorzystać z naszej porównywarki, aby znaleźć najlepsze okazje na karty GeForce RTX 5080 już dziś.

Zdobądź najlepsze oferty i kody rabatowe dla graczy

Zasubskrybuj newsletter DLCompare