Yuzu zaprzestaje działalności, Nintendo wygrywa proces o 2,4 mln USD

Yuzu zaprzestaje działalności, Nintendo wygrywa proces o 2,4 mln USD

Yuzu to darmowy emulator o otwartym kodzie źródłowym wydany w 2018 roku przez Tropic Haze. Opracowany w języku programowania C++, emulator ten pozwala użytkownikom grać w ekskluzywne gry z systemu Nintendo Switch w systemach operacyjnych Windows, Linux i Android.

W dniu 26 lutego 2024 r. Nintendo złożyło pozew przeciwko Tropic Haze LLC, podmiotowi prawnemu stojącemu za rozwojem Yuzu, w Sądzie Okręgowym Stanów Zjednoczonych dla Dystryktu Rhode Island, domagając się podjęcia działań prawnych przeciwko twórcom tego emulatora Nintendo Switch.

Główna treść pozwu obraca się wokół twierdzenia Nintendo, że rozwój emulatora Yuzu jest bezprawnym działaniem, zapewniającym użytkownikom środki do angażowania się w piractwo. Ma to pewien wpływ na przychody Nintendo i musi zostać natychmiast zakończone:

"Z Yuzu w ręku, nic nie powstrzymuje użytkownika przed uzyskaniem i graniem w nielegalne kopie praktycznie każdej gry stworzonej dla Nintendo Switch, a wszystko to bez płacenia ani grosza Nintendo lub któremukolwiek z setek innych twórców gier i wydawców tworzących i sprzedających gry dla Nintendo Switch. W efekcie Yuzu zamienia ogólne urządzenia komputerowe w narzędzia do masowego naruszania własności intelektualnej dzieł chronionych prawem autorskim Nintendo i innych" - pozew Nintendo przeciwko twórcom emulatora Switch.

W pozwie Nintendo odniosło się również do wydarzenia, które miało miejsce przed datą premiery ekskluzywnej gry przygodowej akcji na system Nintendo Switch zatytułowanej The Legend of Zelda: Tears of the Kingdom. Gra jest kontynuacją popularnej gry The Legend of Zelda: Breath of The Wild, która zdobyła prestiżową nagrodę Game of The Year na The Game Awards w 2017 roku. Według Nintendo, półtora tygodnia przed datą premiery, kopia The Legend of Zelda: Tears of the Kingdom wyciekła i natychmiast została wykopana i wykorzystana przez miliony użytkowników na emulatorze Yuzu:


"Jako inny przykład, niedawno Nintendo opublikowało już uznany tytuł Nintendo Switch The Legend of Zelda: Tears of the Kingdom (" Zelda: TotK ") i udostępniło go do gry 12 maja 2023 roku. Jednak pełne kopie ROM gry zaczęły krążyć w Internecie 1 maja 2023 roku. Ponieważ Zelda: TotK nie została jeszcze wydana publicznie, każda kopia w obiegu była niewątpliwie kopią piracką, a każdy użytkownik, który posiadał kopię, nie nabył gry zgodnie z prawem" - pozew Nintendo przeciwko twórcom emulatora Switch.


Rankiem 3 marca 2024 r. zespół programistów Yuzu postanowił zrezygnować z walki i poddać się, rozwiązując pozew z Nintendo. Twórcy Yuzu zapłacą odszkodowanie w wysokości 2,4 miliona USD i odpowiednio przeniosą nazwę domeny yuzu-emu.org na Nintendo. Wraz z tą decyzją emulator Yuzu oficjalnie przestaje być rozwijany. W związku z tym Citra - emulator 3DS, również zaprzestanie działań rozwojowych według Bunmei - twórcy Citry, jak ogłoszono na ich oficjalnym kanale Discord:

Witajcie yuz-erzy i fani Citry:

Piszemy dzisiaj, aby poinformować, że yuzu i wsparcie yuzu dla Citry zostają przerwane, ze skutkiem natychmiastowym. Yuzu i jego zespół zawsze byli przeciwko piractwu. Rozpoczęliśmy projekty w dobrej wierze, z pasji do Nintendo, jej konsol i gier, i nie zamierzaliśmy wyrządzać szkody. Teraz jednak widzimy, że ponieważ nasze projekty mogą obejść technologiczne środki ochrony Nintendo i umożliwić użytkownikom granie w gry poza autoryzowanym sprzętem, doprowadziły one do rozległego piractwa. W szczególności byliśmy głęboko rozczarowani, gdy użytkownicy używali naszego oprogramowania do wycieku zawartości gier przed ich wydaniem i rujnowania wrażeń legalnym nabywcom i fanom. Podjęliśmy decyzję, że nie możemy dalej pozwalać na takie praktyki. Piractwo nigdy nie było naszym zamiarem i uważamy, że piractwo gier wideo i konsol do gier powinno się skończyć. Z dniem dzisiejszym wyłączamy nasze repozytoria kodu, zamykamy nasze konta Patreon i serwery Discord, a wkrótce zamkniemy nasze strony internetowe. Mamy nadzieję, że nasze działania będą małym krokiem w kierunku zakończenia piractwa dzieł wszystkich twórców. Dziękujemy za lata wsparcia i zrozumienie naszej decyzji.

Bunmei - twórca gry Citra

Aby uzyskać najlepsze oferty na dwie bestsellerowe gry Nintendo: The Legend of Zelda: Tears of the Kingdom i The Legend of Zelda: Breath of The Wild Switch, zalecamy wypróbowanie porównywarki cen dLcompare.

Zdobądź najlepsze oferty i kody rabatowe dla graczy

Zasubskrybuj newsletter DLCompare